Jak przygotować się do interview?

Rozmowa kwalifikacyjna to po prostu dyskusja między dwiema osobami, które mają wspólny cel: obsadzić stanowisko. Rozmowa rekrutacyjna służy do oceny podstawowych wymagań na stanowisko.

1. Ważnym krokiem jest przeprowadzenie badań na temat firmy, kultury, roli, wynagrodzenia i wszelkich innych czynników, które są dla Ciebie ważne. Jak to zrobić? Zajrzyj na stronę firmy, pytaj znajomych. Będziesz miał poczucie, jaka jest firma i jakie ma wartości.

2️. Ustaw przypomnienie i jeśli nie możesz przybyć na rozmowę kwalifikacyjną, zawsze wyślij e-mail z odpowiednim wyprzedzeniem do osoby z którą się spotykasz i poproś o zmianę terminu.

3️. Przygotowanie to podstawa. Bycie dobrym rozmówcą, uśmiechniętym i pewnym siebie nie wystarczy, aby znaleźć pracę. W dzisiejszych czasach firmy mogą przeprowadzać rozmowy z dużą liczbą osób przed obsadzeniem stanowiska. Wprowadzają systemy rozmów kwalifikacyjnych w celu oceny umiejętności kandydatów z maksymalną dokładnością. Przygotuj się daj sobie co najmniej tydzień przed przyjęciem zaproszenia na rozmowę na poukładanie myśli i przygotowanie się do spotkania.

4️. Nie czytaj swojego CV, oni już je przeczytali. Zamiast tego możesz porozmawiać o tym, jak Twoje poprzednie doświadczenie/studia skłoniły Cię do ubiegania się o to stanowisko. Jak Twoje wcześniejsze doświadczenie/studia są istotne dla tego stanowiska, dlaczego wybrałeś tę ścieżkę? Opowiedz im swoją historię, ludzie zawsze słuchają historii, ale nie chcą słuchać czegoś, co już przeczytali w twoim CV.

5️. Bądź dokładny, użyj konkretnego przykładu, który masz na myśli w określonej roli. Kiedy już znasz swój przykład, możesz go ustrukturyzować np. za pomocą metody STAR. Opowiedz o sytuacji, w której poproszono cię o zrobienie czegoś, czego nigdy wcześniej nie robiłeś. Jak zareagowałeś? Czego się nauczyłeś?

6️. Przygotuj kilka notatek, jeśli rozmowa kwalifikacyjna jest wirtualna: trzymaj je blisko siebie. Nie czytaj ich, ale od czasu do czasu możesz do nich zajrzeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jeśli zajdzie taka potrzeba.

7️. Ubierz się profesjonalnie, kolory są ważne np. jasnoniebieski lub granatowy to najlepsze kolory do noszenia na rozmowę kwalifikacyjną, ponieważ sugerują to, że jesteś godny zaufania, uczciwy i odpowiedzialny. Nie zapomnij się uśmiechać: ludzie ocenią, czy będą chcieli z Tobą pracować w przyszłości. Pozostaw dobre wrażenie.

8️. Zadawaj pytania, ale tylko wtedy, kiedy wiesz o co chcesz zapytać, jeśli nie masz żadnych pytań do tej osoby, po prostu powiedz: Dziękuję bardzo wszystko jest bardzo jasne dla mnie na tym etapie.

9️. Wyślij (spersonalizowane) podziękowania Pamiętaj, aby wysłać wiadomość e-mail do osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną.


Bądź sobą, bądź autentyczny i spójny.

W tym artykule: