Kiedy na spotkaniu rekrutacyjnym pada pytanie o powody odejścia z pracy, kandydaci często między wierszami mówią, co im przeszkadzało. Ale czy mówią to samo swojemu pracodawcy podczas Exit Interview?
Wywiady z pracownikami odchodzącymi są kluczowym narzędziem dla firm, pozwalającym zrozumieć powody odejść. Umożliwiają wgląd w kulturę pracy i oferują cenne informacje zwrotne, które mogą poprawić retencję i zadowolenie z pracy.
Jakie są korzyści z wywiadów z pracownikami?
1. Szczera informacja zwrotna: Pracownicy są bardziej szczerzy, gdyż nie obawiają się reperkusji. Ta szczerość może ujawnić istotne problemy w praktykach organizacyjnych.
2. Identyfikacja problemów: Wywiady mogą ujawnić problemy systemowe, takie jak słabe zarządzanie czy niezdrowa kultura pracy. Identyfikacja tych problemów jest krokiem do ich rozwiązania.
3. Zatrzymanie pracowników: Rozumiejąc powody odejść, organizacje mogą wdrażać zmiany, zmniejszając rotację i poprawiając środowisko pracy.
📝 Praktyczne wyzwania i rozwiązania:
Pracownicy mogą wahać się przed dzieleniem negatywnymi opiniami z obawy przed spaleniem mostów. Firmy powinny zapewnić poufność i konstruktywne wykorzystanie opinii.
Pracownicy mogą udzielać powierzchownych odpowiedzi. Dlatego przy zadawaniu konkretnych pytań, warto prosić o ocenę w skali np. „W skali od 1 do 10, jak wspierający był twój przełożony?”, mogą pomóc zebrać bardziej szczegółowe informacje zwrotne. Ponadto zachować pewną formę, strukturę i pamiętać o:
✅ Pytaniach uzupełniających, takie jak cechy idealnego przełożonego, mogą pomóc zrozumieć, czego brakuje obecnemu przełożonemu.
✅ Ustrukturyzowanym formacie wywiadu, który zapewnia spójność, ułatwiając porównywanie danych w czasie.
✅ Przeprowadzeniu wywiady w komfortowym, niezagrażającym otoczeniu, zapewniając poufność informacji i ochronę tożsamości respondenta.
Ważne jest aby skupić się na słuchaniu i powstrzymać się od przerywania lub polemizowania z opinią odchodzącego pracownika.
Pytanie, które warto zadać „Czy kiedykolwiek rozważyłbyś ponowną pracę tutaj w przyszłości?”